czy warto kupic macbook
Technologia

Czy Macbook jest wart tych pieniędzy?

Chcesz kupić nowy laptop i zastanawiasz się, czy MacBook to właściwy wybór dla Ciebie? Ustalenie, czy MacBook jest wart swojej ceny, nie jest łatwe, ponieważ produkty Apple są drogie i mają rzeszę fanów, którzy chętnie wydają na nie pieniądze.

MacBooki są zdecydowanie warte pieniędzy, jeśli zamierzasz używać ich jako stacji roboczej, ale na pewno nie są warte pieniędzy, jeśli potrzebujesz laptopa do gier. Są świetne dla osób bez większych umiejętności technicznych, ponieważ system macOS jest bardzo przyjazny dla początkujących, oferuje świetne wrażenia z użytkowania i jest bardzo stabilny.

W tym artykule przeprowadzę dogłębną analizę, aby dowiedzieć się, czy Macbooki są warte pieniędzy dla studentów, graczy, zwykłych użytkowników i do użytku jako stacja robocza, więc czytaj dalej!

Czy Macbook jest wart swojej ceny dla graczy?

Jeśli jesteś zapalonym graczem i szukasz laptopa do gier, Macbook nie będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Na macOS nie ma wielu gier z najwyższej półki, a wiele z dostępnych gier nie jest dobrze zoptymalizowanych. MacBooki nie są dobrymi laptopami do gier!
Jeśli jesteś zwykłym graczem, a gry nie są jednym z głównych powodów, dla których potrzebujesz nowego laptopa, musisz wiedzieć, że na MacBooku możesz mieć przyzwoite wrażenia z grania – to prawda, jeśli Twoje ulubione gry działają na macOS, musisz to sprawdzić.

Niektóre popularne gry, takie jak CS: GO, Minecraft i Fortnight są dostępne dla macOS, ale jest wiele innych, takich jak PubG, które nie są i trzeba je uruchomić na maszynie wirtualnej z systemem Windows, to będzie korzystać z niektórych zasobów MacBook i jeśli masz M1 chip Macbook może mieć problemy z kompatybilnością.

Jeśli gry są dla Ciebie ważne, najlepszym wyborem będzie laptop z systemem Windows, nawet jeśli możesz grać na MacBooku, jest mało prawdopodobne, że będziesz mieć dobre wrażenia z gry, chyba że grasz tylko w jedną lub dwie gry dostępne natywnie na macOS.

Nie daj się zwieść zwiększonej liczbie rdzeni GPU dostępnych w MacBooku Pro M1 – choć są one bardzo wydajne, gdy chodzi o edycję zdjęć i wideo, niewiele współczesnych gier wykorzysta je w pełni i w wielu przypadkach MacBook Pro nie będzie godnym rywalem jako dobry laptop do gier.

Zobacz też: blokada na snapie

Czy warto kupić Macbooka do pracy?

MacBooki to laptopy zaprojektowane z myślą o wydajności i produktywności. Są doskonałymi stacjami roboczymi, ponieważ system macOS jest dobrze zoptymalizowany i nie wymaga wiedzy technicznej do wykonywania codziennych zadań związanych z pracą. Brak niezgodności sterowników i oprogramowania w połączeniu z niskim poziomem zagrożenia wirusami pozwala skupić się na pracy.

Tak, są one drogie, ale jakość wykonania jest na najwyższym poziomie. Jeśli chcesz kupić laptopa z systemem Windows o podobnej jakości wykonania, z pewnością znajdziesz się w tej samej kategorii cenowej. Wadą MacBooków jest to, że nie oferują one niskobudżetowych alternatyw.

Przeczytaj również:  Czy błysk fotoradaru oznacza mandat?

Należy pamiętać, że niektóre firmy produkujące oprogramowanie nie zoptymalizowały jeszcze swoich produktów pod kątem nowej architektury układów krzemowych Apple, ale z pewnością problem ten zostanie rozwiązany w przyszłości.

Kategorie profesjonalistów, którzy odnoszą największe korzyści z używania MacBooków
Ze względu na stabilność, niezawodność, bezpieczeństwo i łatwość obsługi MacBooki są z pewnością warte każdej złotówki, niezależnie od wykonywanej pracy i obowiązków zawodowych, ale są tacy profesjonaliści, którzy mogą zyskać więcej niż inni. A teraz, dzięki nowym układom scalonym, MacBooki M1 stały się prawdziwymi mocarzami, a jednocześnie nadal dobrze pracują na baterii!

W związku z tym MacBook będzie idealny dla:

 • Przedsiębiorców: Dobra jakość wykonania i dłuższy czas pracy na baterii sprawiają, że MacBook idealnie nadaje się do podróży służbowych, a łatwa migracja danych sprawia, że łatwo go uaktualnić. Łatwość obsługi systemu macOS sprawia, że są to idealne komputery do pracy dla pracowników bez umiejętności technicznych (jeśli potrafisz obsługiwać smartfon, z łatwością poradzisz sobie z MacBookiem).
 • Menedżerowie: Ilość aplikacji, z którymi macOS jest dostarczany od razu po wyjęciu z pudełka, jest odpowiednia dla zapracowanego menedżera, a czas pracy na baterii jest idealny na długie spotkania.
 • Freelancerzy: MacBooki są bardzo niezawodne, nie wymuszają comiesięcznych aktualizacji i są tak zoptymalizowane, że nie trzeba ich zbyt często wyłączać – wystarczy odwrócić ekran w dół, aby przeszedł w stan uśpienia, a jutro odwrócić go w górę i w ciągu jednej lub dwóch sekund jest się dokładnie tam, gdzie się skończyło.
 • Fotografowie: MacBooki są dobrze zoptymalizowane pod kątem edycji zdjęć i z łatwością radzą sobie z dużą liczbą zdjęć edytowanych i eksportowanych jednocześnie.
 • Edytorzy wideo: Macbook M1 Pro zawiera dedykowaną akcelerację dla profesjonalnego kodeka wideo ProRes, umożliwiając odtwarzanie wielu strumieni wysokiej jakości wideo ProRes 4K i 8K.
 • Twórcy treści: Wielu twórców treści preferuje MacBooki, ponieważ są łatwe w obsłudze i oferują doskonałą wydajność w zadaniach edycji zdjęć i wideo.
 • Programiści IOS: To nie ulega wątpliwości – aby tworzyć aplikacje IOS, potrzebujesz dostępu do ekosystemu IOS.

Programiści aplikacji i stron internetowych: Rozwiązywanie problemów dotyczy tylko aplikacji, nie ma problemów ze sterownikami i systemem, które pochłaniają Twój czas.
Inżynierowie: Na MacBookach można uruchamiać najbardziej wymagające oprogramowanie inżynierskie, a mimo to są one bardzo energooszczędne, a ich jakość wykonania pozwala na zabieranie ich w teren i wprowadzanie zmian w projekcie na bieżąco.
Nie myśl, że tylko osoby należące do powyższych kategorii będą czerpać korzyści z pracy na MacBooku. Jeśli chcesz pracować bez niepotrzebnego rozpraszania uwagi przez wirusy, problemy ze sterownikami, awarie oprogramowania i błędy systemu operacyjnego, MacBook jest właściwym wyborem dla Ciebie.
Powody, dla których MacBooki są najlepszym wyborem dla stacji roboczych
Sprawdźmy teraz, jakie są powody, dla których MacBook jest wart swojej ceny, jeśli używasz go jako stacji roboczej:

 • Stabilność systemu operacyjnego, brak problemów ze sterownikami, konfliktów oprogramowania i innych niepotrzebnych komplikacji wynikających z systemu operacyjnego.
 • Szybki czas uruchamiania komputera.
 • Małe lub żadne zagrożenie wirusami.
 • Wiele funkcji już w wersji standardowej (aplikacja pocztowa, aplikacja do kolorowania, możliwość edycji zdjęć itp.)
 • Bardzo dobra jakość wykonania.
 • Długi czas pracy na baterii.
 • Bardzo prosta obsługa, nie trzeba być specjalistą od technologii, aby wykonywać zadania z normalnego dnia pracy.
 • Łatwa migracja danych w przypadku uaktualnienia – gdy kupujesz nowego MacBooka, możesz łatwo przenieść wszystkie aplikacje i ustawienia oraz wszystkie pliki na nowego Macbooka.
 • Łatwe uaktualnienia systemu operacyjnego, które zajmują mniej niż godzinę, a Ty sam decydujesz, kiedy i kiedy chcesz je przeprowadzić.
 • Zintegrowana pamięć masowa w chmurze.
 • Ekosystem Apple, łatwy dostęp do dokumentów i plików za pośrednictwem wszystkich urządzeń Apple, łatwość udostępniania plików za pośrednictwem telefonu iPhone.
 • MacBooki są bardzo wartościowe, jeśli używasz ich do pracy, a ponadto zachowują swoją wartość z upływem czasu – po modernizacji stary MacBook będzie nadal wart przyzwoitych pieniędzy na rynku wtórnym.
Przeczytaj również:  Jak ominąć weryfikację konta Google po resecie na Androidzie?
Macbook dla studenta

Czy warto kupić Macbooka dla studenta?

Jeśli potrzebujesz laptopa na studia, to nie potrzebujesz dużej mocy obliczeniowej, więc kupno MacBooka Pro będzie stratą pieniędzy, ale MacBook Air byłby idealny, bo byłby to bardzo lekki i przenośny laptop z bardzo dobrze działającą baterią (nie trzeba go podłączać do prądu, aby mieć cały dzień zajęć). Oczywiście dotyczy to nowego MacBooka Air, ponieważ nowy układ M1 jest bardzo energooszczędny.

MacBook Air jest polecany dla studentów, ponieważ jest bardzo lekki i mały, można go łatwo zabrać ze sobą wszędzie, a dzięki doskonałej jakości wykonania nie trzeba się martwić, że łatwo się zepsuje.
Kupowanie ulepszonej wersji MacBooka Air to znowu strata pieniędzy – wersja podstawowa z łatwością poradzi sobie ze wszystkimi potrzebami uczelni i spokojnie wystarczy Ci do ukończenia studiów. Polecam Ci sprawdzenie opcji odnowionych, ponieważ będą tańsze i będą jak nowe.

MacBook Air M1 będzie działał błyskawicznie i nie trzeba być ekspertem, żeby go używać, nie ma problemów ze sterownikami ani konfliktów oprogramowania, a ponadto masz dostęp do ekosystemu Apple, czyli możesz udostępniać dokumenty między wszystkimi urządzeniami Apple.

Jeśli masz na to pieniądze, MacBook Air z procesorem M1 będzie całkowicie wart swojej ceny, jeśli jesteś studentem, jeśli masz bardzo ograniczony budżet, możesz kupić używany egzemplarz, ale nie uzyskasz porównywalnej wydajności z MacBookiem M1.

System macOS został zaprojektowany tak, aby był łatwy w obsłudze i nie przyprawiał Cię o ból głowy, dzięki czemu możesz skupić się na pracy.

Zobacz też: Marchew Minecraft

Czy warto kupić Macbooka do zwykłego użytku?

Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, który potrzebuje laptopa tylko do podstawowych codziennych zadań, takich jak korzystanie z multimediów, surfowanie po Internecie, wysyłanie wiadomości e-mail itp. Do tego typu zastosowań MacBook Air będzie w pełni wart swojej ceny, ale wersja Pro będzie całkowitą stratą pieniędzy.

Przeczytaj również:  123 Subiekt: Efektywne Narzędzie do Księgowości i Zarządzania Biznesem

Ponieważ codzienne zadania nie wymagają dużych zasobów, wystarczy Ci podstawowa wersja MacBooka Air. Nie daj się przekonać do zakupu MacBooka Air o wyższej specyfikacji, ponieważ nie będziesz potrzebować dodatkowych ulepszeń. Nawet jeśli potrzebujesz więcej miejsca na dane, lepiej i taniej jest kupić dysk zewnętrzny.

Teraz powiem Ci, dlaczego MackBook Air jest wart swojej ceny, nawet jeśli potrzebujesz go do codziennych zadań:

 • Doskonały do oglądania filmów: superostry wyświetlacz o żywych kolorach i dużej rozdzielczości to jeden z najlepszych wyświetlaczy w laptopach w tej cenie.
 • Dobrej jakości głośniki: możesz z łatwością oglądać filmy w serwisie Youtube lub oglądać filmy i korzystać z wbudowanych głośników, a i tak wrażenia będą więcej niż przyzwoite.
 • Dobra klawiatura (modele 2020 i nowsze): pisanie na klawiaturze MacBooka to czysta przyjemność (maile, wiadomości itp.).
 • Bardzo duża moc obliczeniowa jak na tak małą maszynę: MacBook M1 może bez problemu odtwarzać filmy 4k, a nawet edytować filmy 4k, więc mocy obliczeniowej wystarczy Ci niemal do każdego zadania.
 • Bardzo cichy: podczas oglądania filmów nie będzie Ci przeszkadzał odgłos wentylatora, nawet jeśli trzymasz go na uchu.
 • Łatwość obsługi: napotkasz bardzo niewiele problemów technicznych.
 • Graj w popularne gry online: choć MacBooków nie poleca się do gier, to i tak można na nich bez problemu grać w większość popularnych gier online.

Jak widać, nawet jeśli MacBooki są dość drogie, to są bardzo wartościowe i warte swojej ceny, jeśli tylko możesz sobie na nie pozwolić.

Jeśli chcesz kupić laptopa z systemem Windows i oczekujesz takiej samej jakości wykonania, takiej samej jakości wyświetlacza, głośników, klawiatury itp., to cena będzie co najmniej w tym samym przedziale, jeśli nie wyższa. MacBooki są drogie, ponieważ są to laptopy najwyższej klasy, zaprojektowane z myślą o zapewnieniu najlepszych wrażeń z użytkowania, i udaje im się osiągnąć ten ambitny cel.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, że MacBooki są warte swojej ceny, jeśli nie jesteś graczem lub jeśli nie dodajesz dodatkowych, niepotrzebnych ulepszeń do podstawowego modelu, jeśli jesteś studentem lub zwykłym użytkownikiem.

Tak, są drogie, ale jakość wykonania jest dobrze skorelowana z ceną – bardzo trudno jest uzyskać bardzo dobrą jakość za niską cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *