Technologia

Transport laptopa – jak to robić dobrze?

Pracujesz przez Internet i zdarza Ci się wykonywać zawodowe obowiązki w wielu różnych miejscach – nie tylko w domowym zaciszu, ale też w podróży? To coraz częstsze rozwiązanie, z którym wiąże się mnóstwo zalet, a przede wszystkim wygoda i niezależność. Niestety zdalna praca to też pewne wyzwania – jednym z nich jest bezpieczny transport laptopa. Dowiedz się, jak to robić poprawnie, aby sprzęt elektroniczny służył Ci niezawodnie przez wiele lat.

Transport laptopa – czego nie powinno się robić?

Wbrew pozorom bezpieczny transport laptopa nie jest tak łatwy, jak mogłoby to wyglądać. Wystarczy drobne niedopatrzenie lub chwilka nieuwagi, aby drogi sprzęt elektroniczny uległ zniszczeniu lub po prostu zaczął gorzej działać. Czego wiec unikać? Przede wszystkim nie powinno się tego robić luzem w nieprzystosowanej do tego torbie. Groziłoby to porysowaniem powierzchni obudowy, a nawet mogłoby się skończyć uszkodzeniem matrycy. Jeżeli w torbie znajdą się jeszcze inne przedmioty, komputer może być narażony na ucisk, co również jest bardzo niebezpieczne. Jeżeli przewozisz go z innymi walizkami, pamiętaj, aby nie kłaść go w pobliżu innych ciężkich przedmiotów. Niebezpieczna dla sprzętów elektronicznych jest również wysoka temperatura – zarówno ekstremalne zimno, jak i gorąco może wpłynąć negatywnie na akumulatory i komponenty elektroniczne, między innymi prowadzić do ich przegrzania lub kondensacji wilgoci wewnątrz urządzenia. Nie należy więc zostawiać wiec laptopa w samochodzie. Ponadto, w trakcie transportu unikaj mocnych uderzeń i wstrząsów, które mogą uszkodzić delikatne komponenty laptopa, takie jak dysk twardy czy układy elektroniczne. Nie pozwól, aby urządzenie w samochodzie uderzało o inne przedmioty – na przykład podczas nierównej drogi czy hamowania. Jak wiadomo, laptopy nie lubią kontaktu z wilgocią i wodą – nawet również zwrócić uwagę, czy w jego okolicy nie są przewożone napoje.

Przeczytaj również:  Czy warto zainwestować w motocykl elektryczny?

Postaw na wygodny pokrowiec

Jak więc bezpiecznie przewozić laptopa? Z pewnością warto to robić w przystosowanym do tego etui. Pokrowce na laptopa są stworzone w taki sposób, aby zapewnić im maksimum bezpieczeństwa. Posiadają one dodatkową warstwę chroniącą przed uderzeniami, wstrząsami i przypadkowymi upadkami. Zabezpieczają  też przed uszkodzeniem obudowy, ekranu oraz innych wrażliwych komponentów. Pokrowce chronią sprzęt przed kurzem, brudem i innymi zanieczyszczeniami, które mogą osadzać się na klawiaturze, ekranie oraz w szczelinach i otworach, co może negatywnie wpłynąć na wydajność pracy i wygląd urządzenia. Ponadto mogą pomóc w zabezpieczeniu obudowy laptopa przed zarysowaniami, które mogą pojawić się w wyniku kontaktu z twardymi powierzchniami lub innymi przedmiotami w torbie lub plecaku. Dostępne są nawet ich wersje posiadające materiały termiczne umożliwiające regulację temperatury laptopa, ograniczając przegrzewanie się go podczas dłuższego użytkowania. Szeroki wybór wzorów i kolorów takich pokrowców sprawia, że z pewnością znajdziesz model dopasowany do swoich potrzeb i preferencji.

Jak zadbać o bezpieczny transport laptopa?

Kolejną ważną kwestią jest sposób ułożenia laptopa w torbie – zawsze powinno się go transportować w pozycji pionowej, co zmniejsza ilość drgań przenoszonych na urządzenie. W niektórych walizkach lub plecakach zamontowane są specjalne przegródki czy pasy do przypinania komputera. Pamiętaj, aby nigdy nie umieszczać go na dnie torby. Przed podróżą upewnij się, czy wyłączyłeś sprzęt oraz odłączyłeś od niego wszystkie urządzenia takie jak ładowarka, mysz, słuchawki czy kable USB. Włączony laptop jest bardziej narażony na ryzyko przegrzania lub nawet uszkodzenia twardego dysku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *