Przewody patchcord
Technologia

Przewody patchcord różnorodnych typów i kategorii. Na co zwracać uwagę podczas ich wybierania?

Kable typu ethernet sięgające na niewielką odległość i łączące ze sobą poszczególne urządzenia to tak zwane kable patchcord albo skrętki. Należą one do rodzaju okablowania krosowego i pomagają w tworzeniu zaawansowanych sieci teleinformatycznych i komunikacyjnych. Są nieodzowne we wszystkich sieciach LAN, ethernet czy internetowych. Zobaczmy zatem, czym się charakteryzują.

Kable patchcord. Jak są zbudowane?

Kable typu patchcord są zbudowane z kilku umieszczonych wewnątrz przewodów, które zostały ze sobą skręcone i połączone zewnętrzną izolacją. Na końcach znajdują się specjalne wtyczki, które rozdzielają wiązkę kabli na poszczególne żyły. Taka budowa sprawia, że kable typu skrętki są bardziej odporne niż inne typy przewodów na uszkodzenia i pole elektromagnetyczne, które może powodować zaburzenie w transmisji sygnału.

Wybierasz kable patchcord? Zwróć uwagę na ekranowanie przed polem elektromagnetycznym

Jeśli kable patchcord, które zamierzasz kupić, mają być wykorzystywane w miejscach, w których występują silne oddziaływania elektromagnetyczne, musisz uwzględnić to w swoich rozważaniach nad ich najlepszym typem. Wpływ pola elektromagnetycznego może osłabiać sygnał, zaburzać jego przepływ i powodować, że jakość sygnału w odbiorniku jest znacznie niższa niż oczekujemy. Ma to miejsce choćby w zakładach przemysłowych, gdzie pole takie może być naprawdę wysokie.

W związku z tym warto wybrać kable ze specjalnym ekranowaniem, na przykład typu FTP, które będzie odporne na wpływ pola elektromagnetycznego. Są one w specjalny sposób foliowane, co zwiększa tym samym ich odporność na ten niekorzystny efekt.

Jeśli jednak nie występuje pole elektromagnetyczne, które mogłoby zakłócić sygnał, jak na przykład w rozwiązaniach domowych, zazwyczaj możesz zdecydować się na zwykły kable UTP.

Przepustowość jest ważna!

Kolejny istotny parametr to przepustowość kabla, która zależy między innymi od jego budowy wewnętrznej. Ze względu na ten istotny czynnik, wyróżnić możemy poszczególne kategorie kabli. Zasada działania jest tutaj prosta: im wyższa kategoria, tym wyższa przepustowość. Dlatego też przewody UTP kat. 5e zazwyczaj mają przepustowość rzędu 100 Mb/s, podczas gdy kolejne generacja, 6., posiada przepustowość sięgającą nawet 10 Gb/s.

Przeczytaj również:  Funkcja prowadź do domu. Jak działa funkcja nawiguj do domu?

Zależy ci na szybkim połączeniu, które zagwarantuje wysoki przepływ danych z jednego do drugiego urządzenia? Teraz już wiesz, że należy wybrać wyższą kategorię przewodu. Powyższa zasada sprawdza się w przypadku wszystkich rodzajów kabli, zarówno UTP, jak i FTP.

Dobór kabli, który zapewni porządek

Kupując przewody do swojej sieci elektrycznej, teleinformatycznej, LAN czy ethernet powinieneś zadbać przede wszystkim o to, aby panował w niej porządek. Dlatego musisz wybrać kable o prawidłowej długości, które nie zmuszą cię do ich późniejszego przycinania czy wymiany na dłuższe. Warto także zadbać o to, aby poszczególne przewody były łatwe do odróżnienia za pomocą kolorów, co pomoże w ich identyfikacji za jakiś czas, na przykład w przypadku wystąpienia awarii.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *