scrum co to jest
Technologia

Scrum, Agile, Lean. Czy wciąż nie wiesz co znaczą?

W branży IT, która dynamicznie się rozwija i musi dostosowywać się do stale zmieniającego rynku, stosuje się specjalne metodyki zarządzania projektami. Chociaż ich nazwy są już powszechnie wykorzystywane i spotykane, nie każdy wie, co dokładnie znaczą, a niektórzy je też ze sobą mylą. Po krótce wyjaśniamy, czym są Scrum, Agile i Lean!

Scrum – efektywna praca w młynie

Scrum (ang. młyn) to nazwa określająca iteracyjną, przyrostową metodykę prowadzenia projektu. Jej zasady są opisane w tzw. frameworku (ramach postępowania), który stanowi zbiór praktyk, ról, zdarzeń, artefaktów i zasad zaprojektowanych w celu najbardziej wydajnego kierowania zespołem.

Zagadnienie to jest ściśle związane z filozofią Agile – jej głównym celem jest nadanie jak największej „zwinności” w realizacji procesów IT, przy unikaniu problemów, takich jak m.in. braki, konflikty czy opóźnienia. Przy tym w dużej mierze skupia się na wyraźnym podziale ról, do których należą: Product Owner (zarządza projektem i pomaga w komunikacji między przedsiębiorstwem a klientem), Team Member (członek zespołu deweloperskiego) i Scrum Master (osoba zarządzająca pracą całego zespołu).

Agile – zwinne programowanie

Agile (ang. zwinny) to iteracyjna filozofia obejmująca grupę metod wytwarzania oprogramowania stanowiąca alternatywę do tradycyjnych metod waterfall (ang. wodospad). Zakłada tworzenie produktu przyrostowo, krok po kroku, w mniejszych kawałkach. Sprawia, że wszystkie procesy są bardziej elastyczne, a pracownicy mogą szybciej dostosować się do ewentualnych zmian. Dzięki temu można szybciej osiągnąć oczekiwane wyniki, stosując system priorytetyzacji i strukturyzując kolejne kroki w prosty sposób.

Kluczowym elementem jest integracja zespołu (z reguły mniejszego, za to o większej autonomii), w którym ogromne znaczenie ma łatwa, szybka wymiana danych. Agile tworzy środowisko pracy, w którym można szybko się adaptować, rozwiązywać problemy i wdrażać konieczne zmiany.

Lean – szczupłe zarządzanie

Lean (ang. szczupły) to filozofia zarządzania zainspirowana praktykami organizacyjnymi zastosowanymi po raz pierwszy po II wojnie światowej w sektorze motoryzacyjnym w Japonii, a dokładniej wykorzystywanymi w fabrykach Toyoty. Charakteryzuje się strukturą procesową, w której dąży się do minimalizacji ryzyka i marnotrawstwa, przy jednoczesnej maksymalizacji wartości dla klienta. Skupia się na pełnym wykorzystaniu środków, a także dostosowaniu się do aktualnych warunków rynkowych. Zasady Lean stanowią niejako fundament Agile i mogą z powodzeniem być stosowane w wielu obszarach biznesowych.

Przeczytaj również:  Certyfikat SSL – bezpieczeństwo i wiarygodność

Jesteś specjalistą IT i szukasz pracy w nowoczesnym przedsiębiorstwie stosującym metodyki ScrumAgile i Lean? A może chcesz znaleźć wykwalifikowanych pracowników, którzy mają już doświadczenie w funkcjonowaniu w zespołach zarządzanych w taki sposób? Skorzystaj ze wsparcia specjalistów! Więcej informacji znajdziesz na:  https://itds.pl/pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *