Jak sprawdzić procesor
Technologia

Jak sprawdzić procesor w komputerze? – Poradnik!

Przed zakupem oprogramowania do komputera biznesowego lub domowego warto dowiedzieć się, jak szybki jest twój komputer. Procesor, czyli CPU, jest jednym z najważniejszych elementów komputera; decyduje on o takich rzeczach, jak szybkość procesora i rodzaje uruchamianego oprogramowania. Procesory są dostępne w różnych typach i produkuje je wielu producentów. Więcej informacji o procesorze można uzyskać, sprawdzając go w systemie Windows.

Jaki jest mój procesor?

Wielu użytkowników korzysta ze swoich komputerów, nie zdając sobie sprawy jaki model procesora posiadają. Jednak znajomość tych informacji może pomóc w wielu sytuacjach. Na przykład, gdy kupujesz oprogramowanie, możesz potrzebować porównać typ procesora z wymaganiami systemowymi producenta oprogramowania, aby upewnić się, że Twój komputer poradzi sobie z programem. Typ procesora może być również potrzebny podczas modernizacji komputera lub diagnozowania usterki.

Sprawdź okno ustawień w systemie Windows

W systemie Windows 10 kliknij przycisk Start, a następnie kliknij Ustawienia. Na starszych komputerach kliknij przycisk Start i kliknij Panel sterowania. Poszukaj w panelu sterowania opcji System i zabezpieczenia, a następnie kliknij ją.

Rekomendujemy sprawdzić podsumowanie systemu

W systemie Windows 10 kliknij System, a następnie kliknij O. Na starszych maszynach kliknij System lub Podsumowanie systemu, aby wyświetlić informacje o komputerze w prawym panelu okna.

Znajdź informacje o procesorze

Przejrzyj informacje, które pojawiają się obok słowa „Processor”, aby znaleźć informacje o swoim procesorze. Znajdziesz tam takie informacje, jak producent (np. Intel, ARM lub AMD), prędkość (np. 2,6 GHz) i liczba rdzeni.

Podsumowanie

Okno „Informacje o systemie” jest przydatne do odkrywania dodatkowych informacji o sprzęcie i oprogramowaniu komputera. Kliknij na przykład opcję „Środowisko programowe”, a w zależności od środowiska możesz zobaczyć podkategorie takie jak „Sterowniki systemowe”, „Połączenia sieciowe” i „Programy startowe”. Na przykład, jeśli klikniesz Programy startowe, zobaczysz listę wszystkich programów, które uruchamiają się przy starcie systemu Windows.
Podczas instalacji systemu Windows przypisuje on komputerowi Indeks doświadczenia systemu Windows. Jest to liczba, która mierzy możliwości komponentów komputera, takich jak pamięć, grafika i procesor. Wynik komputera można wyświetlić, klikając przycisk Start, klikając Panel sterowania, a następnie wpisując polecenie Informacje o wydajności i narzędzia w polu Wyszukaj programy i pliki. Kliknij przycisk Informacje o wydajności i narzędzia, aby wyświetlić wynik bazowy Windows Experience Index komputera.

Przeczytaj również:  Poznaj intencje swoich odbiorców i wyprzedź konkurencję nie o krok, a o dwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *