Dywan bądź wykładzina są od wielu lat nieodłącznymi elementami wystroju wnętrz. Należą do grupy podstawowego wyposażenia domu i świetnie prezentują się w każdym z pomieszczeń. Chcąc jednak zachować efekt nowości i czystości swojego dywanu przez lata, nie wystarczy go tylko regularnie odkurzać. Materiały te zbierają dużo kurzu i roztoczy, co przekłada się na tworzenie zanieczyszczeń niemożliwych do usunięcia przez ten sprzęt. Warto jest więc dbać o rutynowe czyszczenie oraz pranie dywanów. Niektórzy wykonują tę czynność na własną rękę, a jeszcze inni zlecają to zadanie specjalistom. Które rozwiązanie jest lepsze? W jaki sposób wyczyścić dywan samemu? O tym postaramy się opowiedzieć w poniższym wpisie.
Samodzielne czyszczenie dywanów – popularne sposoby
Sposobów na czyszczenie dywanów jest naprawdę wiele. Ważna jest jednak w tym kontekście pełna systematyczność, gdyż bez niej żadna z metod może okazać się nieskuteczna. Domowe czyszczenie zaleca się zazwyczaj co około kilka tygodni, natomiast w przypadku profesjonalnego czyszczenia – co około pół roku. Najprostszym sposobem okazuje się być ocet z wodą. Mieszaninę składającą się z połowy szklanki wody i połowy octu, wciera się przy użyciu szmatki na powierzchnię materiału. Niezwykle ważne jest odczekanie określonego czasu, przez który dywan zdąży wyschnąć, a następnie odkurzenie go. Niejednokrotnie pomagają również sól, amoniak, soda oczyszczona czy alkohol.
Bardzo często korzysta się również z czyszczenia różnymi chemikaliami. Takie produkty mogą być jednak na dłuższą metę szkodliwe dla dzieci i zwierząt przebywających w późniejszym czasie na takich dywanach.
Zlecenie prania i czyszczenia dywanów specjalistom – czy to lepsza opcja?
Firmy takie jak Dywan Szop, specjalizujące się w profesjonalnym czyszczeniu dywanów, każdego dnia wkładają masę wysiłku i czasu w swoją pracę. Do prania używają wyłącznie sprawdzonych detergentów, niezagrażających zdrowiu dzieci i czworonogów. Ponadto, dzięki specjalnym automatom szorująco-piorącym oraz wirówkom, cały proces przebiega znacznie szybciej i dokładniej, aniżeli ma to miejsce w praniu ręcznym. Dokładne suszenie oraz impregnacja materiału znacznie opóźnia efekt ponownego zabrudzenia, przez co nie ma konieczności tak częstego czyszczenia.
W przypadku zlecenia firmie danej czynności, domownika interesuje tylko zwinięcie w rulon i zniesienie dywanu do drzwi wejściowych. Większość specjalistów przyjeżdża pod dom i bezpośrednio stamtąd zabiera wykładziny do czyszczenia. Podobnie po skończonej pracy, dywany zostają dostarczone z powrotem do właściciela.
Czy czyszczenie dywanów jest drogie?
Usługa profesjonalnego czyszczenia dywanów jest wbrew pozorom bardzo tania. Wszystko zależy jednak od typu wykładziny oraz długości włosa. W każdym razie, za taką przyjemność klient może zapłacić od 15 do 30 zł za metr kwadratowy. Nie jest to zatem droga usługa w czasach, w których dywanów nie rozkłada się na całej powierzchni parkietu.